Ma megtörtént. Elhangzottak az utolsó tanévzárós beszédek, kiosztották a bizonyítványokat, elkészültek az évzárós fényképek, és a gyerekek boldogan, felszabadultan szaladtak ki az iskola kapuján.
Hivatalosan is
elkezdődött a nyári szünet.
Minden évben különleges
pillanat ez, de valahogy most mégis másként éltem meg. Talán azért, mert ez
volt Mikike első tanéve az iskolában. Még most is magam előtt látom a tavaly
szeptemberi kisfiút, aki izgatottan, kicsit félve lépte át az iskola kapuját.
Tele volt kérdésekkel, kíváncsisággal és bizonytalansággal.
Azóta eltelt egy tanév.
Egy egész évnyi
tanulás, fejlődés, új barátságok, közös élmények, kirándulások, versenyek,
feladatlapok, olvasóleckék és matematikapéldák.
Egy év alatt a kis
elsősökből igazi iskolások lettek.
Anyaként különleges
érzés végignézni ezt a folyamatot. Miközben nap mint nap mellettük vagyunk,
sokszor észre sem vesszük, mennyit változnak. Aztán egyszer csak ott állnak
előttünk egy bizonyítvánnyal a kezükben, és rájövünk, hogy már nem ugyanazok a
gyerekek, akik szeptemberben voltak.
Többet tudnak,
ügyesebbek, önállóbbak lettek.
És mi is változtunk
velük együtt.
Az évzáró mindig egy
kicsit számvetés is. Visszagondolunk az elmúlt hónapokra, a sikerekre, a
nehézségekre, a korán kelésekre, az elfelejtett tornazsákokra, az esti
gyakorlásokra és azokra a pillanatokra, amikor együtt örültünk egy-egy jól
sikerült dolgozatnak vagy szépen elolvasott mesének.
De az évzáró nemcsak
lezárás.
Hanem egy új időszak
kezdete is.
A nyári szüneté.
A gyerekek számára ez a
szabadság időszaka. Nincsenek leckék, nincs korai ébresztő, nem kell minden nap
ugyanabban a ritmusban élni. Jöhetnek a táborok, a kirándulások, a fagyizások,
a hosszú biciklizések és a végtelennek tűnő nyári esték.
A szülők ilyenkor
persze már egy kicsit más szemmel nézik a helyzetet.
A nyári szünet
egyszerre öröm és logisztikai kihívás. Ki mikor vigyáz a gyerekekre? Mikor lesz
tábor? Ki vesz ki szabadságot? Hogyan fér bele minden a családi költségvetésbe?
Mégis azt gondolom,
hogy a nyár legfontosabb ajándéka nem a tökéletes szervezés.
Hanem az együtt töltött
idő.
Azok a pillanatok,
amikor nincs sietség. Amikor ráérünk beszélgetni. Amikor együtt nevetünk egy
társasjáték fölött, vagy csak üldögélünk egy pokrócon a kertben, miközben a
gyerekek valami egészen fontos dolgot magyaráznak nekünk.
Évek múlva valószínűleg
nem arra fogunk emlékezni, hogy melyik héten melyik tábor volt, vagy hogy
pontosan hány gombóc fagyit ettünk.
Arra fogunk emlékezni,
hogy együtt voltunk.
Ma tehát lezárult egy
tanév.
Köszönettel gondolok
mindazokra a pedagógusokra, akik egész évben segítették, tanították és
bátorították a gyermekeinket.
És most egy időre
félretesszük a füzeteket, a tankönyveket és az iskolatáskát.
Kezdődhet a nyár.
Kezdődhetnek az új
kalandok.
Jó pihenést, sok
nevetést, feltöltődést és felejthetetlen élményeket kívánok minden családnak!
Találkozunk
szeptemberben, addig pedig élvezzük ki a nyár minden pillanatát. ☀️🌻

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése